24 Ocak 2007

40 bin kişinin aklı bu oyunda'Warcraft' sanal âlemde 'toprak'larını genişletince, Türkiye'de vize kuyruğu oluştu.
'Warcraft' oyunu için sabaha kadar kuyrukta bekleyenler, Türkiye'de nüfusu 40 bine ulaşan sanal bir 'âlem'in vatandaşları. Bu oyunun kardeşi 'Starcraft' Güney Kore'de milli spor olmuş. Üniversitede ders diye okutuluyor, onunla ilgili dört TV kanalı var, biri devlet kanalı
Dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi IBM, 250 bin çalışanıyla geçen ay olmayan bir adada şirket toplantısı yaptı. Toplantı IBM'in 'Second Life' (İkinci Hayat) adlı oyun içinde satın aldığı adada gerçekleştirildi.
"Second Life (İkinci Hayat), internet üzerinden oynanan bir oyun. Oyunda cinsellikten ticarete gerçek yaşamdaki her şeyin aynısını yapabiliyorsunuz. Oyuna girebilmek için her ay 10 dolar ödemeniz gerek. Oyun içinde IBM gibi büyük firmaların da temsilcilikleri var. Suzan Vega konser verdi, oyunun içinde konser bileti satan karaborsacılar türedi. Oyunun yapımcıları bu sıralar gecesi 4.5 YTL karşılığı sanal seks yapan fahişelerle uğraşıyor." Radikal'in internet editörü Serdar Kuzuloğlu sanal oyun dünyasını böyle anlatıyor.
"Oğlum kalk o bilgisayarın başından, gözün bozulacak" diyen nesil için şoke edici bir durum. Onların gözünde önceki gece sabaha kadar Etiler D&R'nin önünde kuyrukta bekleyip 'World of Warcraft' (Savaş Sanatları Dünyası) oyununun yeni eklentisini almaya çalışanlar bir avuç çılgın, özenti genç.
Oysa bu dünyanın en çok satılan oyununun ABD'de 2, Çin'de 3.5, Avrupa'da 1.5 milyon kullanıcısı var. Oyuncu sayısının dünyada 8 milyon, Türkiye'de 40 bin olduğu hesaplanıyor. 40 bin oyuncu içinde, 30'lu yaşlarda, bir işi, otomobili, evi olanlar var.
Kurgu editörü Korhan Koryürek, önce ödeyeceği 75 YTL'lik fiyata sitem ederek kuyruktan 'bildiriyor': "Oyunun gece yarısından önce satılması yasaktı, saat 20.00'den itibaren dükkânın önünde kuyruk oluşmaya başlamış. Ben saat 23.00 gibi sıraya girdim, 02.30 gibi bana sıra geldi. Aldığım 256'ncı paketti. Tabii üç saat soğukta beklemek biraz zulümdü. Şimdi herkes uyumadan oynuyor. Warcraft sadece bir oyun değil, sosyal bir ortam. Yedi, sekiz yıllık bir kökeni var. Bizim 120 kişilik bir ekibimiz var, yaş ortalamamız 30 küsur."
internet üzerinden oynanan oyuna katılabilmek için bir 'hesap numarası' gerekiyor, bunun da 'korsan'ı olmuyor.
Oyunun yeni bölgeler ve türler içeren 'Burning Crusade' eklentisinin satışına ilk başlanan yerlerden Etiler D&R'de beklenilenin iki katı satış olmuş.

Koreliler uçmuş
Dünyada oyun sektörünün büyüklüğü 30 milyar dolar. Türkiye'deki pazarının büyüklüğü bunun binde 1'i (30 milyon dolar). Avrupa, Kuzey Amerika, Japonya ve Güney Kore dünyanın en büyük oyun pazarları.
Oyunu 2000'lerin satrancı olarak gören halkla ilişkiler uzmanı Burak Demiral koluna, Starcraft dövmesi yaptıracak kadar bağlı bu oyuna. Yurt dışında oyun turnuvalarına katılarak yılda 100 bin dolara yakın para kazanmak mümkün. Yine Bilizzard'ın ürettiği 'Starcraft' Güney Kore'nin milli sporu haline gelmiş. Bazı üniversitelerde seçmeli ders olarak okutuluyor. Güney Kore'de Starcraft'la ilgili dört Tv kanalı var, biri devlet kanalı! Sinemalarda Starcraft maçları gösteriliyor. 50 saat 'bilgisayar oynadığı için' ölen Koreli genç de bir Starcraft 'şehidi'.

Bir ben var benden içeri
Türk gençliğini ayazlarda bekleten 'World of Warcraft' (Savaş Sanatları Dünyası) adlı oyuna, kullanıcı adı ve parolayla giriliyor. Kıtalararası oyuna Türk kullanıcıları oyunun Avrupa sitesinden giriyor. Kullanıcılar elf, insan, ork gibi 'masalsı' karakterlerle, demircilikten savaşçılığa birçok rolü üstleniyor. Oyun dünyası bununla da sınırlı değil. Oyun dünyası sayesinde gezegen kurup galaksileri kolonileştirebilir (Ogame), mafyada 'cep'çilikten 'Don'luğa yükselebilir (Omerta), sokak şarkıcılığından müzik ilahlığına terfi edebilir (Popomundo), amatör kümeden aldığınız bir takımı zirveye taşıyabilirsiniz (Hat trick).

2 yorum:

B5 dedi ki...

Bunu ben de merak ettim simdi.. buralarda da surekli görüyorum onu..
Bir de "half life" i merak etmistim bir donem ama..
(hayatta da oynamadim) :)

elma+Z dedi ki...

yazi uzun diye kimsenin cani okumak istemiyo ama is ciddi.
bi gun bir bakmissin b5 ve elma+z sanal alemde karsilasirlar....

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...